language

ورود به سیستم

بازیابی کلمه عبور

بازگشت

کنگره استانی چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران دراستان گلستان برگزار گردید.

     چهارمین کنگره معماری و شهرسازی ایران بم 1396

کنگره های استانی گرگان. دیماه 1395

 

بسم الله الرحمن الرحیم

برگزاری کنگره های استانی ذیل چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران از جمله سیاستهای متخذه حوزه معاونت میراث فرهنگی کشور بود که در اسفند 1394 به استانها ابلاغ شد. بر اساس این دستورالعمل کنگره های استانی میبایست حول هشت محور برگزار گردند:

 1. حوزه های فرهنگی – طبیعی ، شهرها و روستاهای تاریخی
 2. منظر فرهنگی و منظر شهری تاریخی
 3. سازه در تاریخ معماری و شهرسازی
 4. باستانشناسی ، معماری و شهرسازی
 5. میراث معماری و شهرسازی مدرن
 6. میراث آب و کشاورزی
 7. میراث فرهنگی ناملموس
 8. راههای فرهنگی و عناصر وابسته

استان گلستان از جمله اولین استانهایی بود که برای اجرای آن اعلام امادگی نمود و نسبت به تشکیل دبیرخانه و با انتخاب بیست نفر از صاحب نظران و اساتید دانشگاهی و .... نسبت به تشکیل هیات علمی کنگره اقدام نمود.

انتصاب آقایان برهانی و ایمانیان به عنوان دبیران کمیته های اجرایی و علمی و تعیین زمان هشتم و نهم دیماه برای برگزاری کنگره و تشکیل اولین جلسه هماهنگی کمیته اجرایی در خرداد ماه سال جاری در حضور جناب آقای مهندس مروتی معاونت محترم عمرانی استانداری گلستان گامهای دیگری بود که برداشته شد. این جلسه با حضور حامیان کنگره برگزار شد که شامل: راه و شهرسازی،بنیاد مسکن،شهرداری گرگان،نظام مهندسی،دانشگاه علنوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان،دانشگاه جامع گلستان،دانشگاه ازاد  اسلامی گرگان،و ........در دفتر جناب آقای مهندس مروتی برگزارگردید.

انتخاب اعضای هیاتهای علمی و اجرایی تصمیم به برگزاری کارگاه اموزش چوب در سازه های معماری نیز بنا به پیشنهاد استان و تایید سازمان متبوع از دیگر رویدادهای این کنگره بود که به تصویب و در دستور کار قرار گرفت.

برای هرچه بهتر برگزار نمودن این کنگره جلسات رسمی و غیر رسمی زیادی با حضور اعضای کمیته ها برگزار گردید که عالی ترین آنها در سطح ملی و با حضور جناب آقای دکتر طالبیان در کاخ نیاوران برای دبیران کمیته های اجرایی شکل گرفت.   

اهم اقدامات بخش اطلاع رسانی

 1. چاپ پوسترهای کنگره و فراخوان مقاله و ارسال آن به تمامی دانشگاههای دارای رشته معماری سراسر کشور و استان
 2. ارسال پوسترهای کنگره و فراخوان مقاله به تمامی ادارات کل و ادارات شهرستانی مرتبط با کنگره
 3. چاپ پوستر و فراخوان مقاله کنگره در داخل جلد ماهنامه نماد متعلق به نظام مهندسی استان
 4. چاپ متناوب پوستر و فراخوان مقاله کنگره در روزنامه همشهری
 5. نصب بنر اطلاع رسانی کنگره و فراخوان مقاله در تمامی گروههای معماری دانشگاههای سراسر استان
 6. نشست با تمامی روسای دانشگاه ها و مدیران گروههای معماری دانشگاههای سراسر استان
 7. نصب بنر های اطلاع رسانی کنگره و دعوت از جامعه علمی در سراسر شهر گرگان

اهم اقدمات در بخش هماهنگی با حامیان

 1. هماهنگی با دانشگاه ازاد اسلامی به عنوان حامی کنگره و اخذ موافقت بهره مندی از سالن و سلف دانشگاه
 2. هماهنگی با شهرداری گرگان در خصوص بهره مندی میهمانان کنکره از سرویسهای ایاب و ذهاب در طول کنگره
 3. هماهنگی با دهیاری و شورای روستای زیارت برای ایجاد کارگاه چوب
 4. هماهنگی با بخش خصوصی جهت پذیرایی نهار در ایام کنگره و میان وعده ها
 5. تعامل با بخش خصوصی جهت اجاره اتوبوس به مقصد جنگل قرق با توجه به تغییر مکان برگزاری کارگاه چوب
 6. هماهنگی های لازم با نظام مهندسی جهت تحویل کتابچه تاریخ معماری استان گلستان به منظور تهیه پکیچ  میهمانان
 7. هماهنگی با نظام مهندسی استان جهت ایجاد سازه مسقف در استانه ورودی سالن کنکره برای نمایشگاه عکس
 8. هماهنگی با شهرداری ، دفتر عمران بهسازی و ............جهت در اختیار قرار دادن عکسهای مرتبط با کنگره
 9. اقدام در جهت تهیه سربرگ و اقلام تبلیغاتی کنگره و پکیچ
 10. تهیه گواهینامه های ارایه مقاله ، سخنرانی، پوستر و حضور در کنگره
 11. اخذ مجوز برگزاری کارگاه سازه های چوبی از سازمان نظام مهندسی استان گلستان
 12. دعوت از دانشگاههای مرتبط برای حضور دانشجویان و هیات علمی انها در کنگره
 13. تهیه هدایا برای میهمانان ویژه و هیات علمی و اجرایی
 14. مبرنامه ریزی درخصوص ایاب و ذهاب واقامت میهمانان خارج از استان کنگره و تشریفات فرودگاهی

آیین افتتاحیه :

مراسم کنگره استانی چهارمین کنگره معماری و شهرسازی استان گلستان راس ساعت 9 بامداد روز چهارشنبه هشتم دیماه 1395 در سالن ابن سینای دانشگاه ازاد اسلامی گرگان به ریاست جناب آقای مهندس کریمی مدیرکل محترم میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان گلستان و ریاست کنگره و با حضور جناب آقای دکتر قلی نژاد مشاور محترم پژوهشگاه میراث فرهنگی و تنی چند از مدیران کل استانی و....با تلاوت ایاتی از کلام الله مجید اغاز به کار نمود. پس از تلاوت قران سرود جمهوری اسلامی نواخته شد و سپس جناب آقای مهندس کریمی با ارایه سخنرانی و خیر مقدم به حضور میهمانان را بهره مند نمودند

               در ادامه آیین افتتاحیه نماهنگی زیبا از بناها و مکانهای تاریخی استان گلستان از ابتدای استقرارها تا عصر حاضر نمایش داده شد و سپس مهندس مبارک قدم در خصوص ضرورت حفاظت از بافتها وشهرهای تاریخی به ایراد سخن پرداختند.

پس از جناب آقای مهندس مبارک قدم آقای دکتر ایمانیان دبیرعلمی کنگره به ارایه گزارشی درخصوص روند علمی کنگره پرداخته و سپس کنگره وارد پنل های چهار گانه خود شد.

        پنل اول با عنوان سازه های چوبی به ریاست آقای دکتر فرخزاد و حضور اقایان دکتر کتولی و خانم دکتر نورا معروف همراه بود.اولین سخنران این پنل جناب آقای دکتر قنبر ابراهیمی هیات علمی و استاد تمام دانشگاه تهران بود که در باب عملکرد سازه های چوبی در مقابل زلزله به ایراد سخن پرداختند

                  پس از دکتر ابراهیمی دکتر محراب مدهوشی عضو هیات علمی دانشگاه منابع طبیعی گرگان در جایگاه سخنرانان قرار گرفته و در باب بناهای تاریخی گرگان و گمیشان الگویی مناسب برای توسعه سازه های سبز در بافتهای مسکونی در مناطق زلزله خیز استان گلستان ایراد سخن فرمودند.

سومین سخنران این پنل آقای دکترایمانیان مدیر پایگاه برج قابوس و کارشناس ارشد میراث فرهنگی استان گلستان در باب تبیین دانش بومی استفاده از چوب در خانه های روستای زیارت گرگان سخن گفت.

پنل دوم با عنوان باستانشناسی- معماری به ریاست آقای محمد مهدی برهانی معاونت میراث فرهنگی استان گلستان  و حضورآقایان قاسمی و عمرانی برگزار گردید.

معماری و شهرسازی در دوره ساسانی در جلگه گرگان عنوان سخنرانی اولین سخنران دومین پنل کنگره معماری و شهرسازی استان گلستان بود.اقای دکتر جبرییل نوکنده عضو هیات علمی سازمان میراث فرهنگی و رئیس موزه ملی بر اساس یافته های باستانشناسی که خود سرپرستی آنها را در دشت گرگان بر عهده داشته بود به ایراد سخن پرداخت.

                 عنوان موضوع دومین سخنران در پنل دوم ، باستانشناختی بافت استراباد یا گرگان با تکیه بر یافته های مدرسه عمادیه بود که توسط آقای دکتر حبیب رضایی و مقداد میرموسوی باستانشناسان همکار اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان گلستان ارایه گردید. و سومین سخنران این پنل اقای محمد مهدی برهانی بود که در سخنرانی خود و بر اساس یافته های باستانشناسی دشت گرگان به جستجو و مطالعه و ارایه نتایج ان در مطلبی تحت عنوان مطالعه وبازشناسی معماری مذهبی دوران پیش از اسلام دردشت گرگان پرداخت.

    سومین پنل این کنگره که در وقت بعد از ظهر تاریخ معماری نام داشت که به ریاست اقای دکتر نوکنده و عضویت آقای ایمانیان و دکتر کتولی برگزار شد. در این پنل سه سخنرانی به شرح زیر انجام شد.

 • تکایای بافت تاریخی گرگان ، نمونه ای از تاثیر سنت زندگی بر حفاظت ایینی توسط آقای دکتر حسین کتولی ارایه گردید. این سخنرانی بر اساس مطالعات و تجارب ایشان در بافت قدیم گرگان ارایه گردید.
 • معماری سنتی گرگان و سازگاری با طبیعت .محمد فرخزاد.میلاد ترک جزی که توسط آقای دکتر محمد فرخزاد عضوی هیات علمی دانشگاه گلستان ارایه شد
 • جامعه شناسی مهاجرت و نقش ان در شکل گیری محلات شهر استراباد ( بر مبنای مطالعات تاریخ و فرهنگ شفاهی) توسط اقای محمود اخوان که از پژوهشگران صاحب نام گرگان در تاریخ شفاهی محسوب میگردند.

           عنوان پنل چهارم تاریخ شهرسازی بود که این پنل به ریاست مهندس عیسی مهری و عضویت خانم دکتر نورا معروف و  آقای دکتر جاوید ایمانیان برگزار شد.در این پنل آقای مهندس یعقوب رشتچیان به تبیین شکل گیری ساختار بافت تاریخی استراباد پرداخت . پس از ایشان آقای دکترعماد جانبیگلو کارشناس مسئول واحد شهرسازی شهرداری گرگان.یعقوب رشتجیان با موضوع درامدی بر شناخت بافت میانی گرگان به ایراد سخن پرداختند.

و اخرین موضوع سخنرانی روز نخست کنگره ،مطالعه تطبیقی ساختار فضایی تکایا و خانه های تاریخی گرگان در دوره قاجارنام داشت که توسط سرکار خانم مریم اسبومحلی کارشناس ارشد معماری ارایه گردید.

در دومین روز کنگره معماری و شهرسازی استان گلستان که به کارگاه چوب در سازه های معماری تعلق داشت دو بخش سخنرانی و کارگاه میدانی تدارک دیده شده بود. در بخش تئوری این کارگاه اساتید محترم و صاحب نامی همچون جناب آقای دکترابراهیمی ،دکتر اکرمی و دکتر مدهوشی به ایراد سخن پرداختند.سخنرانی با موضوع زلزله و ایمنی سازه های چوبی توسط آقای دکتر ابراهیمی اولین سخنرانی روز دوم کنگره بود و پس از ایشان نوبت به سخنرانی جناب آقای دکتر اکرمی  با عنوان سازه های چوبی روستایی بود که بسیار مورد استقبال حاضرین قرار گرفت و سپس جناب آقای دکتر مدهوشی در خصوص اهمیت زیست محیطی سازه های چوبی به عنوان سا زه های سبز مخاطبین را مورد عنایت قرار دادند.

پس از اتمام کنگره در بخش سخنرانی ها آقای محمد مهدی برهانی معاونت محترم میراث فرهنگی استان رسید تا گزارشی از عملکرد کمیته اجرایی برای حاضرین ارایه نماید و در نهایت آقای دکتر ایمانیان مدیرمحترم پایگاه گنبد قابوس بیانیه پایانی را قرائت نمود.

اعطای گواهینامه  و تقدیرنامه های سخنرانان محترم و دست اندرکاران کنگره با حضور مدیران کل محترم میراث پایان بخش برنامه کنگره در فضای دانشگاه آزاد اسلامی گرگان بود.

در بخش عملی و کارگاهی مخاطبین در محل موزه میراث روستایی استان گلستان واقع در جنگل قرق ادامه برنامه را پی گرفتند.دراین برنامه عملیاتی ابتدا دبیراجرایی کنگره و تیم اجرایی موزه روستایی قرق گزارش مختصری از روند شکل گیری این موزه ارایه گردید.

سپس اقای ایمانیان مقدماتی را راجع به نقش چوب در معماری و موضوع کارگاه ارایه و سپس استاد کار سنتی جناب آقای عبدالله ملکی به توضیح شکل گیری معماری بر اساس استفاده از چوب در سازه و اجرای آن در شکل ماکت اقدام نمودند.

نمایشگاههای جانبی

در این کنگره دونمایشگاه برای حاضرین تدارک دیده شده بود.نمایشگاه نخست که در محل ورودی سالن همایش برگزار شده بود به معرفی بافت قدیم گرگان و ابنیه کهن استان میپرداخت که با حمایت شهرداری ، دفتر عمران و بهسازی و علاقه مندان به میراث فرهنگی تدارک دیده شده بود.

دومین نمایشگاه در محل جنگل قرق و محل موزه میراث روستایی تشکیل شده بود و به پیشینه و روش و گزارش جابجایی ابنیه روستایی از مبدا تا موزه میپرداخت.این نمایشگاه نیز به همت جناب آقای مهندس قاسم آبادی و همکارانشان ایجاد شده بود.

تقدیر:

 • سازمان نظام مهندسی مهمترین نقش را در بین حامیان این کنگره پذیرفتند و بجاست تا از مساعدت این عزیزان خصوصا جناب آقای مهندس احمد تجری ریاست فعلی و جناب آقای مهندس موسوی ریاست قبلی این سازمان قدردانی شود.حمایت و همکاری این سازمان و مدیران ارجمندش نیز به توسط جناب اقای مهندس صابر مناجاتی جنبه اجرایی می یافت.
 • دانشگاه آزاد اسلامی و احد گرگان نیز از جمله دستگاههایی بود که به لطف جناب آقای دکتر ارین ساطعی نقشی ارزشمند در شکل گیری این کنگره داشت.در اختیار قرار دادن هر دو سالن دانشگاه و فضای سلف سرویس آن به شکل رایگان از جمله اقدامات حمایتی ایشان است.

 

 • شهرداری گرگان نیز با در اختیار قرار داده چهار دستگاه اتوبوس و نیز نصب رایگان بنرهای کنگره از کمیته اجرایی حمایت نمود که تقدیر میشود.
 • تقدیر از میهمانان ارزشمندی که با حضورشان به کنگره گرما بخشیدند. عالی جنابان : دکتر قلی نژاد ، دکتر اکرمی، دکتر ابراهیمی، دکترکتولی، دکترمدهوشی،دکترنوکنده،مهندس تجری،مهندس حسام، مهندس مبارک قدم، مهندس مهری،مهندس امینی، مهندس اخوت،مهندس مناجاتی
 • و تقدیر از جامعه دانشجویی که مشتاقانه سخنرانی های تنظیم شده را در تمام طول نمایشگاه به گوش جان شنیدند و خوشه چینی کردند
 • و نهایتا تقدیر از جناب آقای مهندس کریمی مدیرکل محترم میراث فرهنگی و تمامی همکاران خدوم و پر انرژی میراث فرهنگی که اگر حمایت، شوق و جدیت این عزیزان نبود شاید توفیقی در این اندازه که نصیب شد حاصل نمیشد. در مراسم پایانی این کنگره جناب آقای مهندس کریمی و ریاست کنگره مراتب تشکر خود و جناب آقای طالبیان معاونت محترم میراث فرهنگی کشور را به دست اندرکاران ابلاغ نمودند که التیامی بود بر زحمات دوستان